Aktualności

powrót do aktualności

NOWA ANTYKONCEPCJA PO PORODZIE

Ciąża to wspaniały czas pozbawiony troski o... antykoncepcję. Lokator w brzuszku już jest, możemy zatem nie myśleć o zabezpieczeniu. Ciąża jednak mija szybciej, niż mogłoby się wydawać. Połóg także. I znów stajemy przed dylematem wyboru odpowiedniej metody antykoncepcji.

 

Niepłodność laktacyjna

Choć karmienie piersią zapewnia tzw. niepłodność laktacyjną, to jednak aby ona zaistniała musi być spełniony szereg warunków, a długość jej trwania jest bardzo indywidualną sprawą. „U kobiet karmiących piersią, wydzielana jest obficie prolaktyna – hormon hamujący owulację i tym samym uniemożliwiający zajście w kolejną ciążę” - wyjaśnia Aleksandra Demiańczyk, biolog, ekspertka ds. kobiecej płodności dystrybutora komputerów cyklu Lady-Comp. „To naturalne działanie biologii, która daje kobiecie czas, aby jej organizm doszedł do siebie po trudach ciąży i porodu”.

 

Powrót do płodności

Trudno przewidzieć dokładnie moment, w którym cykl zaczyna funkcjonować na nowo, stąd wiele ciąż – niespodzianek następujących po sobie. Ile trzeba czekać na pierwszą owulację po porodzie? Nie da się tego jednoznacznie stwierdzić: są Panie, które pierwszą miesiączkę dostają już pół roku po porodzie, są takie, które po 2-3 miesiącach, a są takie, które czekają rok, albo dłużej.

 

Kobieta, która ma wprawę w samoobserwacji zauważy z pewnością symptomy zbliżającego się okresu płodnego, bywa jednak, że nawet bardzo doświadczone Panie nie mają pewności, ponieważ po porodzie cykl często ulega zmianie. „Wiele kobiet wychwytuje pierwsze symptomy płodności takie jak np. bardziej obfity śluz.”, zaznacza Aleksandra Demiańczyk, „Nie da się jednak ukryć, że pierwsze miesiące po porodzie są okresem trudnym i wymagającym dla kobiety. Oto musi dbać przede wszystkim o maleństwo, być skupiona na jego potrzebach, do tego często kobieta w tym czasie nie wysypia się dostatecznie, jej dieta także jest inna. Organizm może zachowywać się inaczej, na przykład śluz może być słabo widoczny. Na pewno w samoobserwacji pomagają komputery cyklu Lady-Comp czy Pearly – codzienny pomiar temperatury zajmuje niecałą minutę, a pozwala kobiecie śledzić zmiany zachodzące w jej cyklu w niezwykle wiarygodny sposób: będzie wiedziała kiedy nastąpiła już owulacja i stosunek bez zabezpieczenia i bez ryzyka ciąży jest możliwy.”

 

A hormony?
„Kobietom oferuje się pigułkę jednoskładnikową, zawierającą tylko progestagen, czyli syntetyczny progesteron”, tłumaczy ekspertka. „Jednakże, zarówno WHO, jak i wiele lekarzy odradza stosowanie tego rodzaju antykoncepcji w okresie karmienia piersią.” Wiele mam nie wyobraża sobie stosowania antykoncepcji hormonalnej po porodzie, głównie ze względu na to, że hormony przenikają do mleka, którym karmi się niemowlę. Choć do mleka przenikają jedynie śladowe ilości, trudno jednoznacznie stwierdzić w jaki sposób wpłyną one na rozwijające się, maleńkie dziecko.

 

Odzyskana kobiecość

Ponadto uwolnienie się od sztucznych hormonów w okresie przed zajściem w ciążę, skłania kobiety do refleksji. Odzyskając utraconą kobiecość  - można tak powiedzieć, ponieważ tabletki antykoncepcyjne blokują owulację, nie zachodzi więc cykl, ani związane z nim naturalne zmiany – kobiety uczą się funkcjonowania swojego ciała na nowo. Często wtedy zauważają dopiero skutki uboczne jakie wywołała w nich hormonalna antykoncepcja, nierzadko także czekają miesiącami na ustabilizowanie się organizmu. Powrót do tego rodzaju zabezpieczenia do tej pory był dla wielu nieuniknioną koniecznością. Do tej pory, ponieważ jak tłumaczy Aleksandra Demiańczyk:  „Komputery Lady-Comp czy Pearly, mają taką samą skuteczność jak tabletki antykoncepcyjne, a nie powodują skutków ubocznych. Bywa, że Panie mają obiekcje i wątpliwości w pierwszym okresie stosowania komputerów, to jednak jedynie bariery psychiczne. Przeprowadzone przez niezależnych ekspertów w Polsce i za granicą, badania kliniczne dotyczące stosowania komputerów cyklu Lady-Comp, potwierdzają ich wysoką skuteczność antykoncepcyjną przy jednoczesnym braku efektów ubocznych. Przyznam, że kobiety po pierwszym porodzie stanowią ogromny odsetek naszych klientek. Są to głównie panie, które nie wyobrażają sobie powrotu do antykoncepcji hormonalnej, a jednocześnie nie planują w najbliższym czasie kolejnego dziecka. Są bardziej świadome swojego ciała, dlatego łatwiej jest im od początku zaufać naszym urządzeniom medycznym.”

 

Beata Mąkolska

 

Kontakt dla mediów:

Beata Mąkolska

PR & marketing

beata.makolska@ladycomp.pl

tel. 509 45 82 89

***

Komputery cyklu Lady-Comp, Baby-Comp i Pearly, to urządzenia medyczne, które jako jedyne na polskim rynku komputery cyklu posiadają certyfikat urządzenia medycznego wysokiej klasy IIB w oparciu o regułę 14 (ANTYKONCEPCJA). Lady-Comp, Baby-Comp i Pearly wykorzystują zaawansowane metody statystyczne, a także własną bazę danych ponad miliona cykli kobiet, które służą do precyzyjnego określania fazy płodnej i niepłodnej cyklu kobiety na podstawie pomiaru temperatury w jamie ustnej. 14 listopada 2010 roku komputery cyklu Lady-Comp, Baby-Comp i Pearly uzyskały pozytywną opinię Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego. Skuteczność komputerów cyklu Lady-Comp, Baby-Comp i Pearly wynosi 99,3% (współczynnik Pearl'a – 0,64). Komputery cyklu są całkowicie bezpieczne dla zdrowia kobiety i nie powodują skutków ubocznych.

www.ladycomp.pl